❤️ Dost3K
Kızgın kedi

Agresif Kedilere Yaklaşma Yolları

Memeli sınıfının kedigiller (felidae) ailesinden olan kedilerde avcılık, içgüdüsel bir davranıştır. Doğal hayatlarının bir parçası olan avcılık nedeniyle de çoğu zaman kediler hiperaktiftir. Ancak bu durum onların sürekli agresif ve saldırgan oldukları anlamını taşımıyor. Örneğin yavrusunun tehlike altında olduğu hissine kapılan bir kedinin vereceği tepki, koruma hissiyle saldırgan bir tepki olacaktır.

Bu durum, memeli sınıfında yer alan her canlının verebileceği içgüdüsel bir tepkidir ve tehlikeli durumun ortadan kalkması, düzelmesini sağlayacaktır. Burada kedileri saldırgan ya da agresif olarak nitelendirmemiz, yanılgıya düşmemize neden olacaktır. Bu nedenle de hayvanlarda agresif, öfkeli, endişeli veya sevinçli gibi yakıştırmalar yapılmadan önce durum değerlendirmesi yapılmalı ve bu durumun hayvanın doğası gereği vereceği tepkilerden biri olma ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Peki agresif bir kediye nasıl yaklaşmalıyız ?

1. Onları Anlayın

Öfkenin Anlamı

İnsan veya hayvan farketmeksizin psikoloji, davranışların ortaya çıkma nedenini anlamamıza yardımcı olur. Durum üzerinde bir kanıya varmamıza yardımcı olmasının yanı sıra, yine psikoloji yardımıyla bu durumun üstesinden gelinebilir. Kedilerde öfkenin nedenlerine bakacak olursak,

Anne kedilerdeki yavru koruma hissi veya erkek kediler arasındaki öfke gibi doğal durumlar

Geçmişte yaşanılan acı bir durum ve tekrar aynı durumu yaşama hissine neden olabilecek veya anımsatacak bir durumun yarattığı öfke

Kısıtlanma ve yaşam alanlarının işgal edilmesi. Hür bir yapıya sahip olmaları nedeniyle kedilerin kısıtlanmaları, öfkelenmelerine neden olacaktır. Yine kendileri için belirledikleri alanın başka kediler tarafından işgal edilmesi onları epek kızdıracaktır.

Fiziksel bir acı. Örneğin vücudundaki bir yaraya dokunulması öfkeye neden olacaktır.

Beden Dilinin Anlamı

Savunma ve saldırı neredeyse birçok canlının ortak paydasıdır. Konuşabilme yetisi bulunmayan kedilerin kendilerini savunma mekanizmaları, çömelme pozisyona geçerek tüylerini dikleştirmesi, gözlerinin göz bebekleri büyüyene kadar açması, tıslaması ve tırnaklarını çıkartarak patilemesi şeklinde çalışırken, kulaklarını dikleştirerek düşmana yönelmesi, kuyruğun dikleşmesi ve tüylerin olabildiğince kabarık oluşu gibi fiziksel değişikliklere ek olarak çıkardıkları ulumaya benzer sesler de saldırı mekanizmasının devreye girmesinin belirtileridir.

Öfkeyi Tetikleyen Nedenler

Saldırgan bir tavır, öfkeyi tetikleyen bir durumun habercisidir. Kedinizin neye ve neden tepki verdiğini anlamaya çalışın. Tepki verdiği durumun ortadan kaldırılması, kendini güvende hissetmesine ve sakinleşmesine neden olacaktır.

Agresif Kedilere Yaklaşma Yolları

2. Doğal Davranışlarını Tanıyın

Anneliğin Doğası

Canlılarda annelik içgüdüsü ortak paydadır. Genel olarak yavrusunun tehlikede olduğunu sezen bir annenin tepkisi doğaldır. Kedinizin yavruları varsa etrafında olası herşeyi bir tehdit olarak görmesi muhtemeldir. Bu durum, saldırgan bir tavır almasına neden olacaktır.

Kişisel Yaşam Alanını Koruma

Doğada kediler de diğer canlılar gibi yaşamak için bir bölge belirler ve bu bölgeyi diğer canlılardan korurlar. Evcilleştirilse de bu durum kedilerde değişmeyecektir. Kendini huzurlu hissedebileceği bir alanın varlığı sahibine güvenebilmesi ve yaşadığı alandan ve oyunlarından zevk alabilmesini sağlar. Bu durumdan kaynaklanan bir agresiflik, sahibini veya etrafında sevmeye çalışan herhangi birini patilemesine neden olacaktır. Sakinleşmesini beklemek ve daha çok öfkelenmesini engellemek adına doğrudan göz teması kurulmamalıdır.

Agresif Kedilere Yaklaşma Yolları

3. Birlikte Zaman Geçirin

Oyuncaklarını Çeşitlendirmek

Kedinizin oyuncaklarını çeşitlendirmeniz sıkılmasını engelleyecektir. Sürekli aynı oyuncakla oynamak bir süre sonra zevk vermeyecek ve can sıkıntısı, zamanla saldırgan bir tavır almasına neden olacaktır. Alacağınız oyuncaklar yalnızca kedinizin tek başına oynayabileceği oyuncaklar olmalıdır. Kediniz ile beraber güzel vakit geçirebileceğiniz oyuncakları da tercih etmelisiniz.

Yazımızın başında bahsettiğimiz avcılık içgüdüsü, kedinizle oyun oynamanızı kolaylaşıtıracaktır. İçgüdüsel olarak fırlattığınız her şeyi yakalamaya çalışmaları, onlara zevk verecek ve sizinle zaman geçirmekten haz alacaklardır.

Kaliteli Zaman Geçirmek

Kedinizle geçireceğiniz kaliteli zaman, sizi tehdit olarak görmesini engelleyecek ve size alışmasını sağlayacaktır. Düzenli ilgi de burada karşımıza (günde 2 veya 3 defa en az 30 dakika) çıkan önemli noktalardan biridir. Püf noktası ilgi ve ödülden geçen bu süreç oldukça önemlidir.

Bu süreçte kediniz size alışmakta zorluk çekebilir, patilemeye çalışabilir ve oldukça agresif bir hal alabilir sakinleşmesini beklemek ve kaçmamak gerekir. Bu durumda kaçmanız, kedinizin sizi de bir tehdit olarak algılamasına neden olacaktır. Kedinin bu süreçte küçük sürprizlerle karşılaşması size epey yardımcı olacaktır. Örneğin kedinizin dolanırken bulabileceği yerlere bir miktar mama yerleştirebilirsiniz.

Doğal Yaşamı Anımsatın

Özgürlükleri ve inatçılıklarıyla bilinen kedilerin kafes içerisinde yaşamaya alışmaları epey zordur. Bulundukları alanın dar olması sınırlı hareket edebilmelerine neden olacak bu da agresif bir ruh halini beraberinde getirecektir. Yapmanız gereken onun için sosyalleşebileceği ve rahatça hareket edebileceği bir alan belirlemek veya cam kenarında dışarıyı görebileceği bir alanda yuvalarını konumlandırmak olabilir. Ancak mümkünse dışarıda kaliteli vakit geçirebilmelerini sağlamanız, üzerlerindeki baskıyı azaltacak ve agresifliklerini atmasına yardımcı olacaktır.

Agresif Kedilere Yaklaşma Yolları

4. Beslemeyi Aksatmayın

Aslında kedilere yaklaşabilmenin ve iletişim kurabilmenin en basit ve bilinen yolu beslenmedir. Kediler onları besleyen kişilere karşı sempati duyarlar. Size alışmaları ve ılımlı bir tavır içinde olmaları için kedinize beslenme saatlerinde içinde gürültüden, insanlardan ve diğer etkenlerden rahatsız olmayacağı bir alan belirleyin ve düzenli bir beslenme takvimi oluşturun.

5. Sağlığını Kontrol Edin

Belirli bir bölgeye dokunduğunuz zaman kedinizde bir agresiflik başlıyorsa, bu durumun sağlığındaki bir problemden kaynaklandığı söylenebilir. Sağlık sorunu yaşayan bir kedi, duyduğu acının hareketlerini kısıtlama ve beslenmelerini etkileme sonuçları beraberinde getirmesi agresifleşmesine neden olur. Kedinin sağlık durumunun kontrol altına alınması ve en kısa zamanda bir veteriner hekim tarafından kontrol edilmesi tavsiye edilir.

Hayvanları doğasıyla tanımak, onlara hak vermek ve onlara yeterli ilgi göstermek, iletişim kurabilmenin ve birlikte yaşayabilmenin neredeyse tek yoludur. Düzenli bir beslenme takvimi oluşturmak, kaliteli zaman geçirmek, oyun alanları tanımak ve kedinize zaman ayırmak agresif bir kediye yaklaşabilmenizi sağlayacak, agresifliğinin nedenleri keşfetmeniz ise agresifliğin ortadan kalkması için çözüm bulmanıza yardımcı olacaktır.

Murat Dinç
Yorumunu Ekle