Dost3K
Balık

Akvaryum Balığı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Akvaryum balığı alırken dikkat edilmesi gereken temel konu nasıl bir akvaryuma sahip olmak istediğinizdir. Karma bir akvaryuma sahip olmak istiyorsanız alacağınız balıkların uyumlu olmaları gerekir. Karma bir akvaryum kurarken dikkat etmeniz gereken, hangi balık türünün hangi balık türü ile uyum sağlayacağıdır. Çünkü barışçıl ve uyumlu bir balık türüyle agresif bir balığı aynı akvaryumda beslemeye çalışmak, barışçıl balığınızın ölümüne sebep olabilir.

İlk defa bir akvaryum kuruyorsanız, alacağınız balığın türünün seçimini, akvaryum balığı alırken dikkat edilecekler listesinin başına koyun!

Büyük ve karma bir akvaryuma sahip olmak istiyorsanız, uyumlu balık türlerini seçmeniz çok önemli. Bazı balık türleri hem etçil hem otçuldur. Bu nedenle aynı akvaryumda beslemek istediğiniz başka bir balık türü varsa beslenme şeklini mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.

Akvaryum balığı alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise üreme dönemleridir. Çünkü bazı balıkların üreme dönemlerinde hassas ve saldırgan olduğu biliniyor. Akvaryum dünyasına yeni adım atanlar için sarı prenses balığı ve siyah moli balığı tavsiye edilen balıklardandır. Sarı prenses balığı hem etçil hem otçul bir balık olmasının yanı sıra oldukça uyumlu bir balıktır. Siyah moli balığı ise bitkisel olarak beslenebilen balıklardandır. Ancak, bilindiği gibi balıklar üreme dönemlerinde agresifleşebiliyor. Bu yüzden bu dönemleri rahat geçirebilecekleri huzurlu ve sakin bir ortam sağlanarak onlara yardımcı olabilirsiniz.

Aynı tür balıkların bir arada olduğu akvaryumlarda, balıklar arası çatışma söz konusu değildir. Ancak farklı tür ve birbiriyle uyumsuz balıklar aynı akvaryuma konulduğunda, pasif olan tür, saldırgan ve üstünlüğünü kuran balık tarafından saldırıya uğrayabilir. Özellikle üreme dönemlerinde stresli olan balıkların doğum stresini azaltmak ve akvaryumdaki huzuru sağlayabilmek için akvaryumunuza yapay bitkiler koymanız faydalı olacaktır.

Akvaryum Balığı Olarak Tavsiye Edilen Balık Türleri

En çok kullanılan akvaryum balığı türleri;

  • Japon balığı (chinese goldfish),
  • Lepistes balığı (poecilia reticulata),
  • Beta balığı (betta splendens),
  • Kılıçkuyruk balığı (xiphophorus hellerii),
  • Plati balığı (xiphophorus maculatus),
  • Melek balığı (pterophyllum scalare),
  • Çöpçü balığı (corydoras),
  • Tetra balığı (paracheirodon innesi),
  • Sarı prenses balığı (labidochromis caeruleus),
  • Moli balığı (poecilia sphenops)

gibi uysal balıklardır.

Akvaryum balıklarının türüne göre beslenme şekilleri değişiklik gösterdiği gibi, yaşayabildikleri su sıcaklıkları da değişkenlik gösterir. Örneğin siyah moli balığı için en uygun sıcaklık değeri yaklaşık olarak 26 derece iken, japon balığı 18 – 24 derece arası sıcaklıklarda yaşayabilmektedir.

Akvaryumunuzun ortamı ve su sıcaklığı uygun olmalıdır. Balıklar için uygun koşullar sağlanmadığında, kısa sürede balıklarda hastalık başlayacak ve ölüm gerçekleşecektir.

Akvaryumunuzda balıkların çoğalmasını istiyorsanız 3 haftada bir doğum yapan lepistes balığını tercih edebilirsiniz. Yani akvaryum balığı seçiminde balığın sağlıklı olmasının yanı sıra nasıl bir akvaryum istediğiniz de önemlidir.

Akvaryum Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Akvaryum bakımı, balıkların sağlıklı kalabilmeleri için önemlidir. Ayda bir defa akvaryum suyunun değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak değiştireceğiniz suyun temiz ve yaklaşık 25 derece (oda sıcaklığında) olması tavsiye edilir. Tabi su sıcaklığını seçeceğiniz balıklara göre ayarlamanız şarttır. Bu yüzden balık satın aldığınız yerden uygun sıcaklık aralığını öğrenmeyi ihmal etmeyin.

Akvaryum bakımında balıkların yemi de önemlidir. Birçok balık türü için günde 2 veya 3 defa yem vermeniz yeterli olacaktır. Fazla verilen balık yemi akvaryumunuzun daha çabuk kirlenmesine ve yosunlanmasına neden olacaktır.

Bu içeriği beğendin mi?
Hayır
Evet

Yorumunu Ekle