❤️ Dost3K
Kedi Kumu

Kedi Kumunun Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Doğal şartlarda, kediler tuvalet ihtiyacını karşıladıktan sonra üzerini kapatma alışkanlığına sahiptirler. Ancak evcil kediler için bu ortamın sağlanması gerekmektedir. Evde kedi beslemeye karar veren bireyin öncelikle edinmesi gerekenler; kedi kumu ve uygun bir kaptır. Evde beslemek üzere sahiplendiğiniz kedinin ilk eğitimi, tuvalet eğitimi olacaktır. 

Kedilere alışkanlık edindirmek, diğer evcil hayvanlara göre daha zordur. Ancak söz konusu kediler ve tuvalet eğitimi olduğundan, bu alışkanlığı edinmesi kolay olacaktır. Çünkü kediler, doğası gereği tuvalet ihtiyacını kum gibi aşındırabilecekleri ve ihtiyacını giderdikten sonra üzerini örtebilecekleri bir zeminde gidermeye yatkındırlar. Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri için kullanılan kedi kumlarının sık sık değiştirilmesi (mümkünse aksatmadan her gün), daha sağlıklı ve kolay bir yaşam deneyimi sunacaktır.

Kullanacağınız kedi kumu ve tuvaleti için birçok seçenek mevcuttur. Örneğin, kumun saçılmaması ve kokunun yayılmaması için kapalı kedi tuvaletlerini tercih edebilir veya derin bir kabı kedi kumu ile doldurup kedinizin ihtiyacını rahat karşılayabileceği bir yerde konumlandırarak çözüm üretebilirsiniz.  Kedilerde tuvalet ihtiyacı için kullanılan kumun türü de önemlidir. Tuvalet ihtiyacını karşılaması için kullandığınız kumun topaklaşması kedinizi rahatsız edebilir ve tuvalet alışkanlığını değiştirebilir. Doğal veya doğal olmayan kedi kumları arasından uygun bir kum seçerek kedinizin tuvalet ihtiyacını hijyenik bir ortamda, rahat bir şekilde karşılamasını sağlayabilirsiniz. Kum seçimi sırasında bilmeniz gerekenlerden biri de kedinizin bazı fiziksel özelliklerini göz önüne almanız gerektiğidir. Bazı kediler ince kumlarda rahat edemezken, bazılarının ise ince kumları daha çok sevdiği bilinmektedir.

En Doğru Kedi Kumu Temizliği Sıklığı

Kedi Kumunun Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Tuvalet ihtiyacını karşılaması için kedilerin temiz ve hijyenik bir ortama ihtiyacı vardır. Söz konusu kedi kumunun temizliği olduğunda, sahibinin bu konuda inisiyatif kullanması gerekmektedir.  Kedi kumunun hijyenik değilse, kumda bulunan dışkı, bakteri yoğunluğunun artışına sebep olacak ve enfeksiyon sonucu idrar kesesinde bozulmalar meydana getirecektir. Yine kumun temizlenmemesi halinde idrar kokmaya başlayacak ve kedinin solunum yolu hastalıklarına yakalanmasına sebep olacaktır. Bu nedenle kediler de tuvalet ihtiyacı kediden kediye değişkenlik gösterebildiğinden günde en az bir defa kumun değiştirilmesi, 15 günde 1 ise tuvalet kabının tamamının temizlenmesi (kedilerin sağlığı açısından oldukça önemli olduğu için) tavsiye edilmektedir. 

Kedi Kumu Türleri ve Özellikleri Nelerdir?

Kedi kumlarının, doğal olan ve doğal olmayan kedi kumları olmak üzere 2 türü mevcuttur. Bentonit, sepiolit, diatomit ve ağaç talaşı kedi kumları doğal olan kedi kumlarındandır. Kristal ve silika kedi kumları ise doğal olmayan kedi kumlarıdır.

Kedi Kumu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kedinize gün içinde çok vakit harcayamıyorsanız, kum tercihinizi de buna göre yapmanızda fayda var. Topaklaşan kedi kumları, temizlik konusunda işinizi kolaylaştıracaktır. Ancak kediniz yavru kediyse, tercihinizi doğal kedi kumlarından yana yapmanız gerekir. Çünkü yavru kediler kum tanelerini yutmaya eğilimlidirler. Yavru kediniz için kullandığınız kumun doğal olmaması, kedinizin kanserojen madde içeren bir madde yutması nedeniyle ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşmasına neden olabilir. Oysa kullandığınız kum doğal kum türlerinden biriyse, kediniz kumu yutsa bile, kullandığınız kum doğal olduğundan kedinizin zehirlenme tehlikesi yoktur. Bu nedenle yavru kediler için önerilen kum türü kalın taneli ve doğal kumlardır.

Ağaç talaşı gibi doğal kedi kumlarının tercih edilmesinin nedeni, kanserojen madde içermemesidir. Tamamen doğal olması nedeniyle doğada kendiliğinden çözünür, yani bertarafı mümkündür. Ancak bazı kediler, daha tırtıklı olduğu için daha az konfor sunan ağaç talaşını sevmeyebilir. 

Kedi Kumunun Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Doğal olmayan kedi kumları olarak bilinen kristal ve silika kedi kumlarının, hijyen ve temizlik açısından kullanımı mümkündür. Ancak kanserojen madde içermesi nedeniyle önerilmemektedir. 

Bir başka seçenek olarak, kokulu kumlar tercih edilebilir. Bu kumlar, dışkı ve idrar ile teması halinde güzel kokular yaymaktadır. Ancak kediler, kokuya karşı oldukça hassastırlar. Bu nedenle bu kumların kullanımı kedinizin koku algısına zarar verebilir. Hatta bu kokulara dayanamayan kedilerin, tuvalet ihtiyacını karşılamak için başka bir yer tercih etmeleri de mümkündür.

Kedi Kumunun Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Kedinizin sağlığı ve huzuru için tuvalet ihtiyacını karşılayabileceği uygun ortamın sağlanması gerekmektedir. Kedilerin tuvalet ihtiyaçlarını karşılamaları için kullanılan kedi kumlarında birçok seçenek mevcuttur. Kedi kumunda yapılacak doğru seçim, kedinin kendini rahat hissedebileceği ve ihtiyacını rahat giderebileceği bir ortam sağlar. Bu nedenle kumun türü ve hijyeni tuvalet eğitiminin olumlu sonuçlanması için önemlidir. Kedi sağlığı için önemli olan kedi kumu en az günde 1 defa değiştirilmelidir. 

Hijyen dikkat edilmesi gereken en önemli husustur. Hijyeni sağlamanın en önemli yolu ise kedi kumunun temizliğini uygun sıklıkta (günde bir defa) ve düzenli olarak yapmaktan geçer. Bu hususta dikkat edilmediği takdirde, kedinizde ve aynı evde yaşayan insanlarda, enfeksiyona bağlı ciddi sağlık problemleri ortaya çıkabilir.

Gözde Yalın

Kuşlar ve sürüngenlere olan ilgim sayesinde elde ettiğim bilgiyi doğru kaynaklarda yaptığım araştırmalar ile birleştirip sizlere sunuyorum. Merak ettiğiniz her şeyi yorum yazarak bana sorabilir, araştırıp yazmamı istediğiniz konuları belirtebilir siniz. Konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyor olacağım ❤️

3 yorum
  • Kedi insan dostudur en iyi dışlardan bile en yakınıdır gelelim temizliğine 2 güne bir ben değiştiriyorum, sürekli küreğiyle yaptığı diskisin kumda bırakmamak kedi içinde sağlıklı insan içinde.