❤️ Dost3K
Yemek yiyen kedi

Kedi Maması Çeşitleri

İlk defa kedi besliyorsanız ya da kedi sahiplenmek istiyorsanız kedi maması seçimi yapmadan önce kedinin yaşı ve ihtiyaçları doğrultusunda mama seçimi yapmanız daha doğru olacaktır. Örneğin genç veya yetişkin bir kediye sahipseniz ve kedinizde herhangi bir sağlık problemi yoksa besleyici bir mama yeterli olacaktır. Ancak sahip olduğunuz kedi yavruysa gelişme çağında olduğundan vitamin ve mineral takviyesine ihtiyaç duyacaktır.

Doğru bilinen yanlış bilgiler, bir canlının hayatına mal olabilmektedir. Bilinenin aksine yavru kedilere anne sütü dışında süt verilmemelidir. Anne sütü dışında verilen süt yavru kedilerde sindirim problemlerine ve ölümlere neden olabilmektedir. Bunun nedeni ise anne sütü dışında satın alınan sütlerde kediler için gereken besin takviyesi bulunmadığı gibi, anne sütünden kesilen yavru kedi için satın alınan sütler içerisinde bulunan süt şekeri adı verilen laktoza karşı direncin düşmesi, sindirim sisteminde problemler yaşanmasına yol açar. Söz konusu hayvanlar olunca çoğumuz yardım eli uzatır, onlara sahip çıkmaya çalışırız. Ancak kedilere süt vermek ve köpeklere soğuk su içirmek gibi sağlıklarının bozulmasına sebep olacak yiyecek ve içecekler vermekten kaçınmalıyız. Buda ancak doğru bir bilgi ile yapılabilir!

Kedi mamalarında kuru kedi maması, yarı kuru kedi maması, yaş kedi maması, kısırlaştırılmış kedi maması, vegan (vejeteryan) kedi maması olarak çeşitlendirilmiş seçenekler bulunmaktadır.

1.Kuru Kedi Maması

Kedi Maması Çeşitleri

Genel olarak tercih edilen mama türüdür. Piyasada tavuk eti, ton balığı veya sığır eti gibi farklı besinlerle üretilen birçok seçenek mevcuttur. Kuru mamalar kedinizin yaşı kilosu ve sağlık durumuna uygun bir mama türüyse özellikle besin değeri yüksek kaliteli mamalar tecih edilmelidir. Genel olarak kedilerin hassas böbreklere sahip olmaları idrar yolu hastalıklarının yaşanmasına neden olur. Bu nedenle kuru mama seçiminde pH dengesi önem taşır. İdrar yollarında problemler yaşanması adına uygun pH sahip mama kediniz için uygun bir seçim olacaktır. Ek olarak kuru mama ile beslenen kedilerin bol miktarda su tüketmesi mesane taşı oluşumunu engellemek adına oldukça önemlidir. Ancak uzmanlar kuru mamaya ek olarak doğal beslenmeyide tavsiye etmekte.

2.Yarı Kuru Kedi Maması

Kedi Maması Çeşitleri

Kuru mamalardan yola çıkılarak üretilen bu mamalar, kuru mamalara oranla daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Kuru mama ile yaş mama arasında bir denge kurulmaya çalışılarak üretilen bu mamaların üretim aşamasında kalitesinin düşmesi ve besleyici özelliğini kaybetmesi nedeniyle uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

3.Yaş Kedi Maması

Kedi Maması Çeşitleri

Yaş kedi mamaları besin maddelerine ek olarak belirli miktar su içerir. Kedilerde mesane taşı oluşumunu engellemek için günlük tüketilmesi gereken su miktarı fazladır. Bu nedenle özellikle kuru mama tüketen kediler için mama ile beraber bolca su tüketimi tavsiye edilir. Ancak içeriğindeki besin maddelerine ek olarak su bulunması yaş mamayı farklı kılar. Yaş mama ile beslenen kedinin su ihtiyacının bir kısmı karşılanmış olur. Kuru mama tüketimi ile su ihtiyacı da artar. Bu nedenle genellikle uzmanlar kuru mama ile yaş mama karışımını tavsiye ederler.

4.Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Kedilerin genel olarak üreme dönemlerinde en az 4 en fazla 8 olmak üzere yavruladıkları biliniyor. Bu durum evcil kedi sahiplerini kedilerin bakımı konusunda zorladığından, kısırlaştırmaya gidilebiliyor.

Kısırlaştırma operasyonu gerçekleştirilen kedilerde yeme isteği artış gösterir. Buna bağlı olarak öğün sayısıda artar. Kısırlaştırılmadan önce kullanılan mamanın yağ oranı fazla olduğundan kedinin kilo almasına neden olacaktır. Bu nedenle kısırlaştırılmış kedi mamaları tercih edilmelidir. Bu mamalar özellikle kısırlaştırma operasyonu geçiren kediler için yağ oranları düşürülmüş ve içeriği vücudun kısırlaştırma sonrası toparlama ve onarımı için uygun besinler içermektedir. Kısırlaştırma operasyonu sonrası kedilerde kilo kontrolü ve böbrek taşı gibi sağlık problemleri ile sorun yaşanmaması için mama kullanımı dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

5.Vegan (Vejeteryan) Kedi Maması

Kediler doğaları gereği etoburdur. Ancak bazı kedi veya köpek sahipleri hayvanlarının da kendileri gibi sadece sebze ve tahıl ağırlıklı beslenmelerini istemeleri üzerine bu mamalarda mama piyasasında yerini almıştır. Genellikle kedi mamalarında tavuk hindi, balık veya sığır eti gibi kedilerin yerken zevk alacağı besinler tercih edilir. Ancak vegan kedi mamaları içeriğinde sebze ve tahıllar bulunur. Etobur olan kediler uzun süreli sebze ile beslenemezler. A vitamini sentezleyemeyen kediler bu vitamin ihtiyacını balık ve ciğer gibi besinlerle alırlar. Eksikliği gece körlüğüne neden olur. Yine vücutlarında amino asit üretimi gerçekleşmez. Taurin bir çeşit aminoasittir ve kedilerin vücudunda sentezlenemez, eksikliği kalp yetersizliği ve körlüğe neden olur. Etobur hayvanlar olmaları, hayvansal yağlara ihtiyaç duymaları, bitkisel yağları vücutlarında gereken amino asitlere dönüştürememeleri gibi bir çok nedenden kedilerin vegan beslenmeleri uzmanlar tarafından doğru bulunmamaktadır.

Kedi Maması Çeşitleri

Kedi Mamalarında Ambalaj ve Etiketleme

Kedi mamalarında besin profili değeri Amerikan Besleme Kontrolü Görevlileri Derneği (AAFCO) tarafından belirlenen standartlara uygun bir mama ise üzerinde (AAFCO) ibaresi bulunur. Üzerinde (AAFCO) ibaresi bulunan mama standartlara uygundur ancak bazı imalatçılar reklam ve prim amaçlı olarak doğal veya premium gibi terimler ile etiketleyebiliyor.
Kuru mamalar genellikle kağıt torbalarda paketlenirler. Islak mamalar ise alüminyum veya metal kutulara paketlenirler.

Mamalarda Enerji Gereksinimleri, Gıdalar ve Fonksiyonları

Yetişkin ve pasif kediler için gereken enerji miktarı ortalama 60 – 70 kcal iken, daha aktif kediler için 80-90 kcal civarındadır. Yavru kedilerin gelişme süreci içerisinde ihtiyaç duyduğu enerji miktarı gelişme devam ettikçe daha aktif olduklarından artmaktadır. Ortalama 5 haftalık bir yavru kedi 250 kcal lık bir enerjiye ihtiyaç duyar.

Doğal şartlarda kediler sürekli avlanma halindedirler ve avladıkları besinlerini tek seferde tüketirler. Ancak evcil kediler beslenmeleri için verilen mamaları az ve sık sık yemeyi tercih ettiklerinden kilo problemleri yaşanabilmekte. Bu nedenle seçilen mamanın enerji değeri yüksek kaliteli mamaların tercih edilmesini gerektirir. Etobur hayvanlar olan kedilerin protein ihtiyacı oldukça fazladır. 22 çeşit amino aside ihtiyaç duyan ancak bunların sadece yarısını kendi vücudunda sentezleyebilen kedilerin; arginine, histidine, isoleucine, leucine, lysine, methionine, phenylalanine, threonine, tryptophan, valine, taurine gibi vücudu için gerekli olan aminoasitleri besin takviyesiyle alması gerekmektedir. Kedi mamaları temin edilirken, kedinin dışarıdan alması gereken vitamin ve mineralleri sağlayabilmesine dikkat edilmelidir.

Gözde Yalın

Kuşlar ve sürüngenlere olan ilgim sayesinde elde ettiğim bilgiyi doğru kaynaklarda yaptığım araştırmalar ile birleştirip sizlere sunuyorum. Merak ettiğiniz her şeyi yorum yazarak bana sorabilir, araştırıp yazmamı istediğiniz konuları belirtebilir siniz. Konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyor olacağım ❤️

8 yorum
  • Doğru bilinen yanlış bilgiler, bir canlının hayatına mal olabilmektedir. Bilinenin aksine yavru kedilere anne sütü dışında süt verilmemelidir. Anne sütü dışında verilen süt yavru kedilerde sindirim problemlerine ve ölümlere neden olabilmektedir. Bunun nedeni ise anne sütü dışında satın alınan sütlerde kediler için gereken besin takviyesi bulunmadığı gibi, anne sütünden kesilen yavru kedi için satın alınan sütler içerisinde bulunan süt şekeri adı verilen laktoza karşı direncin düşmesi, sindirim sisteminde problemler yaşanmasına yol açar. Söz konusu hayvanlar olunca çoğumuz yardım eli uzatır, onlara sahip çıkmaya çalışırız. Ancak kedilere süt vermek ve köpeklere soğuk su içirmek gibi sağlıklarının bozulmasına sebep olacak yiyecek ve içecekler vermekten kaçınmalıyız. Buda ancak doğru bir bilgi ile yapılabilir!

  • Bu bilgileri çok işime yaradı. Kedi maması çeşitleri fayda ve zararları hakkında detaylı bilgi var.

  • Bu yazıyı okudum ve kedimi sağlıklı bir şekilde besleyeceğim. Çok teşekkür ediyorum bu bilgiler bana çok ama çok faydalı oldu.

  • Ne yazık ki çoğu yazlıkçı yaz aylarında sokak hayvanlarına ucuz olduğu için sürekli kuru mama veriyor. Yaz sıcağında yeterince su tüketemeyen kediler birde kuru mama yeyince iyice susuz kalıyorlar ve bu onların sağlık durumunu olumsuz etkiliyor. Arada bir yaş mama da hazırlanmalı yada alınıp verilmeli.

  • Mükemmel bir site hazırlamışsınız tebrikler. Yazılarınızı her yerde paylaşıyorum. 🙂