❤️ Dost3K
Kedi Tuvaleti/Kumu Nasıl Temizlenir?

Kedi Tuvaleti/Kumu Nasıl Temizlenir?

Kediler doğası gereği titiz hayvanlardır. Doğal ortamlarında tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra üzerini kapatma eğilimindedirler. Doğası gereği özgür yaşayan kedilerin eğitilmeleri oldukça zordur. Ancak söz konusu kedilerin tuvalet eğitimi ise, kediniz doğal şartlarında özenli davrandığı tuvalet alışkanlığını kısa sürede evinizde de edinecektir. Bu nedenle kedi sahiplenmek isteyen bireyin ilk yapması gereken, evcil kedilere tuvalet eğitiminin nasıl verileceğini öğrenmektir.

Titizliği ve özgür yaşam tarzıyla bilinen kedilere verilen tuvalet eğitiminin alışkanlık haline gelmesi, tuvalet ihtiyaçlarını giderebilmeleri için kullanılan kedi kumunun temizliğine bağlıdır. Kullandığınız kedi tuvaletinin temizliğine dikkat etmediğiniz takdirde, kediniz pis bulduğu ortamda tuvalet ihtiyacını gidermek istemeyecek, ihtiyacını gidermek için alternatifleri değerlendirecektir. Bu durum kediniz de davranış bozukluğuna, ciddi sağlık sorunlarına ve evinizin kirlenmesine neden olacaktır. Kedilerin alt üriner sistem hastalıkları oldukça ciddi tedaviler gerektirdiğinden tuvalet temizliğine dikkat edilmeli ve günde en az bir defa temizlenmelidir. Kedi sahiplerine önerilen, sık sık kedi tuvaletinin kontrol edilmesi ve gerekiyorsa gün içinde en az bir defa temizlemeleridir.

İlgili İçerik: Kedi Kumunun Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

Kedi kumu seçimi kediden kediye değişebilir. Bu nedenle kedinizin hoşuna giden uygun, konforlu ve hijyenik kedi kumu kullanmanız, hem tuvalet ihtiyacını rahat karşılamasına hemde ciddi sağlık problemlerine karşı önlem almanızı sağlayacaktır.

Kedi tuvaletini temizlemek oldukça kolaydır!

Kedi Tuvaleti/Kumu Nasıl Temizlenir?

Topaklaşan kedi kumu kullanıyorsanız, kediniz idrarını yaptığında kum idrarı emecek ve topaklaşacaktır. Topaklaşan kumu eldiven yardımı ile bir poşete alabilir veya elek kullanarak dışkıyı ve idrarı emerek topaklaşan kısmı ayırabilir ve eksilen kumun yerine yenisini ekleyebilirsiniz.

Kullandığınız kedi kumu kristal silika kum ise yapısı gereği kum idrarı emerek içerisine hapsedecektir. Bir süre kum küreği ve eldiven yardımıyla dışkıyı alarak temizlemeniz yeterli olacaktır. Ancak kum bir süre sonra idrar ve kokuyu tutamayacağından kötü kokular yaymaya başlayacaktır. Bu nedenle yapmanız gereken kumun kokuyu hapsedip hapsetmediğini takip etmek ve kokuyu hapsetmedğini anladığınız zaman kumun tamamen değiştirilmesidir. Ancak unutulmamalıdır ki, her kedinin tuvalet alışkanlığı farklıdır ve kumun değişmesi gereken süre bazı kediler de daha kısa olabileceğinden daha sık (günde en az 1 defa) kontrol edilmelidir.

Ağaç talaşından üretilen kedi kumları doğal kumlardır. Doğal maddelerden üretilen kedi kumlarını temizlemek de kolaydır ve sağlığa zararı yoktur.Talaş idrar ile temas ettiğinde tozlaşacağından, kum kabınınızın üst kısmında kalan temiz talaşı ayırıp toz haline gelen talaşı kum küreği ve eldiven kullanarak temizleyebilirsiniz. Kum kabınızda ki talaş tamamen tozlaştığında kabı boşaltarak yıkayabilir ve yeniden kedi kumuyla doldurabilirsiniz.

İlgili İçerik: Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir?

Kedi kumu temizliği sık sık yapılmalı ve dikkat edilmelidir. Tuvalet hijyeninin sağlanmadığı durumda dışkı, bakteri artışına; idrar ise kötü kokular yayılmasına neden olacaktır. Kullandığınız kedi kumu türü değişse de temizliklemek için izlemeniz gereken yöntem neredeyse aynıdır. Kedinizin kedi kumu tercihini kendisinin yapmasına izin vermeniz gerekir. Eğer kediniz talaştan üretilen kedi kumundan rahatsız oluyorsa tuvaletini kabında yapmayı istemeyecek ve davranış bozuklukları sergileyecektir.

Kedi Tuvaleti/Kumu Nasıl Temizlenir?

Kum tercihini kedinize göre yapmalı ve tuvalet ihtiyacını rahat karşılayabilmesi için ortamın temiz olmasına özen göstermelisiniz. Bilindiği üzere kediler kokuya hassasiyeti yüksek burun yapısına sahiptir. Uzun süre temizlenmeyen kedi kumunda bulunan dışkı ve idrar sert ve kötü kokular yaymaya başlayacak, buda kediniz de solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkaracaktır.

Evinizde kedi beslemeye karar verdiyseniz, sahipleneceğiniz kedi ve evde yaşayan bireylerin sağlığını korumak için hijyeni sağlamanız çok önemlidir. Bu nedenle kedi kumu temizliğinin düzenli ve sık sık yapılması gerekiyor. Düzenli kedi kumu temizliği, kedinizde oluşabilecek sindirim sistemi hastalıkları veya alt üriner sistem hastalıkları gibi ciddi hastalıklara karşı etkili bir önlem almanızı sağlar!

Gözde Yalın

Kuşlar ve sürüngenlere olan ilgim sayesinde elde ettiğim bilgiyi doğru kaynaklarda yaptığım araştırmalar ile birleştirip sizlere sunuyorum. Merak ettiğiniz her şeyi yorum yazarak bana sorabilir, araştırıp yazmamı istediğiniz konuları belirtebilir siniz. Konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyor olacağım ❤️

4 yorum
  • İler oldukça titiz hayvanlar olarak, pis kumdan rahatsız olurlarsa tuvaletlerini yapmazlar yada kabın dışını pisletebilirler. Bu da kedinizde davranış bozuklukları gibi psikolojik rahatsızlıklara sebep olabilir. Sık temizlenmeyen kedi tuvaleti evinizin de kirlenmesine sebep olur.

    Ayrıca kedilerin hastalanmasına sebep olan durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kedi kumunu sık sık temizlemek gerekir.

    Kediler evin asıl sahipleri olarak, tuvalet alışkanlığını çok kolay kazanırlar. Özgür ruhları eğitim alma konusunda her ne kadar direnç gösterse de konu tuvalet olunca her şey bir anda kolaylaşır. Çünkü tuvalet eğitimleri en başta öğrendikleri konular arasında gelir. Eğer kediniz çok küçük ise tuvalet kabını bulmakta zorluk çekebilir.

    Bunun için de ilk günlerde kedinizin bulunduğu alanı sınırlayabilir ve bu alan içerisinde kum kabını bulmasını kolaylaştırabilirsiniz. Kediler, tuvaletlerini yapıp üstünü kapama içgüdüsüne sahiptirler. Uygun bir kap ve kumla bu eğitimi kolayca edinirler. İşte asıl mesele kabın ve kumun nasıl temizleneceğidir.

  • Yakın zamanda ev arkadaşlığı yapacağım bir kediyle 🙂 Benim için faydalı bir site olacak tavsiyelerinizi dikkate alacağım.