❤️ Dost3K
Kızgın kedi

Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir?

Tıpkı insanlarda olduğu gibi kediler de çevre şartlarından etkilenerek strese girebilmektedirler. Mutluluğun önüne geçen stres, kedilerde birtakım durumların meydana gelmesine sebep oluşturmaktadır. Strese giren kedilerde yemek yemeyi bırakma, mantar oluşumu, agresifleşme, çevrelerine zarar verme ve tuvalet kontrolünü kaybetme gibi olumsuz durumlar meydana gelebilmektedir. Kedilerde stres birçok farklı duruma bağlı olarak meydana gelebilmektedir. Genel olarak kedilerin sterse girmesini sağlayan en önemli etkenlerin başında ortam şartları yer almaktadır. Eğer kediler strese girmişse sağlanan ortam koşulları yeniden gözden geçirilmelidir. Tabi ki bu konuda en önemli nokta kedilerin hangi durumlar sonucunda strese girdiğini belirlemektir.

Taşınma

Taşınma gerek insanlar gerekse de kediler için oldukça stresli bir süreçtir. Bu süreçte kedilerin strese girmelerini engellemek adına onların mümkün olduğunca taşınma işlemlerinden uzakta tutulması gerekir. Taşınma işlemleri sürecinde kediler boş bir odada bırakılabilir. Böylelikle bu durum ortam değiştiğinde kedilerin bu durumu net şekilde hissetmelerine engel olur. Yine yeni eve geçildiğinde sahiplerinin kedileriyle vakit geçirmeye ve onlarla ilgilenmeye özen göstermeleri gerekir. Böylelikle ortam değişmiş bile olsa sahipleri ile kediler arasındaki bağ aynı kalmaya devam edebilir.

Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir?

Kulübeye Kapatılma

Kediler bir daire içerisinden alınarak kulübeye kapatıldıklarında stres altında kalabilirler. Bunun nedeni kedilerin kapalı mekânlardan kesinlikle hoşlanmamasıdır. Eğer mecburen yapılıyorsa kedilerin kulübeye kapatılması durumunda yanlarına sevdikleri bir oyuncağın konulması gerekir. Böylece kediler bu duruma daha kolay adapte olabilmektedirler.

Yeni Bir Kedinin Eve Gelmesi

Eğer kişiler evlerinde bir evcil kedileri varken yeni bir kedi sahiplenmeye karar vermişlerse bu durumun kedileri üzerinde stres meydana getirebileceğini bilmeleri gerekir. Bu durumun sebebi evdeki kedilerin dışarıdan gelen kedileri kendilerine bir tehdit unsuru olarak görmeleridir. Bu nedenden dolayı da sürekli olarak bir savunma-saldırma durumunda olmaktadırlar. Bazı durumda iki kedi birbirleri ile kolay anlaşabilmektedirler. Ancak her zaman durum aynı şekilde olmayabilir. Kedileri birbirine alıştırmak bazen zaman gerektirebilir. Aynı evi paylaşmaya başlayan kediler birbirleri ile kavga edebilirler. Hatta birbirlerine zarar bile verebilirler. Kavga etmeleri halinde kişilerin her iki kediye de aynı şekilde ilgi göstermeleri büyük ölçüde önem taşır. Tabi bunun yanında dikkat etmeleri gereken bazı etkenler de vardır.

Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir?

Eve Yeni Bir Köpeğin Gelmesi

Köpekler kediler için her zaman bir tehdit unsurudur. Eğer kişiler evlerine bir de köpek almayı düşünüyorlarsa bu durumda oldukça dikkatli davranmaları gerekir. Kedilerle köpekleri alıştırmak iki kediyi birbirlerine alıştırmaktan bile daha zordur. Özellikle de kedileri daha önceden köpeklerle aynı ortamda yaşamamışlarsa durum sanıldığından da kritik olabilmektedir. Bu durum karşısında evlerine bir de köpek almak isteyen kişilerin kesinlikle veteriner kontrolünde ve gözetiminde hareket etmeleri gerekmektedir.

Eve Bir Bebeğin Gelmesi

Eve bir bebek gelmesi durumunda evde birtakım farklılıklar meydana gelmektedir. Fazla hareketlilik, garip sesler ve kokular kedilerin stres yapması durumlarından bir tanesidir. Kedilerin eve bir bebek gelmesiyle birlikte strese girmelerini engellemek adına onları bu duruma önceden yavaş yavaş alıştırmak gerekir. Evde fazla hareketliliğin ve garip seslerin meydana geldiği ortam sağlanarak kediler bu duruma yavaş yavaş alışabilirler.

Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir?

Evden Birinin Ayrılması

Evde meydana gelen her türlü değişiklik kedilerin strese girmesinde etkili olabilmektedir. Bu değişikliklerden bir tanesi de evde kedilerin beraber yaşadıkları insanlardan birisinin ayrılmasıdır. Evden ayrılan kişi kediyle arasında güçlü bağlar bulunan birisi ise kedilerde depresyon meydana gelebilmektedir. Kedilerde depresyon sürecinin daha erken zamanda son bulması adına bu dönemde kedilerle daha yakından ilgilenilmelidir. Böylelikle de evden ayrılan kişinin yokluğu bir zaman sonra kedilerin farkında olmadıkları bir durum haline getirilebilir.

Havai Fişekler Ve Fırtınalar

Fırtınalar ve havai fişekler çevreye yüksek frekansta sesler meydana getirmektedir. Bu nedenle de kedilerin strese girmelerinde ciddi etkilidirler. Bu sesler birçok kedi için oldukça sıradan bir olay olsa da bazı kediler üzerinde ciddi etkiler bırakabilmektedir.

Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir?

Yüksek Frekanslı Sesler Ve Güçlü Kokular

Yüksek frekanslı bizim duyamadığımız birçok ses kedilerin güçlü işitme duyusuna sahip olmaları nedeniyle duyabildikleri seslerdir. Frekansı yüksek olan sesler denilince akla patlama ve gök gürültüsü gibi sesler gelse de elektrikli alet ve araba motoru gibi eşyalardan insanların duyamadıkları sesler çıkmaktadır. Bu sesler kediler tarafından duyulmaktadır ve kedilerin strese girmeleri için bir sebeptir.
Kedilerin işitme duyuları kadar koklama duyuları da son derecede güçlüdür. Çok güçlü olan kokular kedilerin burunlarında bir acı hissi bile meydana getirebilmektedir. Bu sebeple de kedilerin yanlarında parfüm ve deodorant gibi kokuların sıkılmamasında yarar vardır.

Kedilerde Stres Yaratacak Durumlar Nelerdir?

Veterinere Gitmek

Veteriner kliniklerine gün içerisine birçok hayvan girmektedir. Kediler veterinere götürüldüklerinde güçlü koku alma duyuları sayesinde sinen bütün kokuları alabilmektedirler. Farklı hayvan kokularını alan kediler bu durum karşısında stres olabilmektedir. Bir de veterinerde yapılan işlem sonucunda eğer canları acımışsa bu durum kedilerin stres yaşaması durumunu tetiklemektedir.

Mamasının Değişmesi

Mama değişiklikleri bazen kediler için stres meydana getiren bir durum olabilmektedir. Eğer kediler eski mamalarının tadını seviyorlarsa ondan ayrılmaları biraz zor olabilir. Bir de yeni mamanın tadını beğenmezler ise mama yeme alışkanlığını bile bırakabilirler. Bu durum karşısında kedileri mamaya alıştırmak için eski mama ile yeni mama karıştırılarak verilebilir. Bu şekilde yeni mamaya geçiş daha kolay olmaktadır.

Gözde Yalın

Kuşlar ve sürüngenlere olan ilgim sayesinde elde ettiğim bilgiyi doğru kaynaklarda yaptığım araştırmalar ile birleştirip sizlere sunuyorum. Merak ettiğiniz her şeyi yorum yazarak bana sorabilir, araştırıp yazmamı istediğiniz konuları belirtebilir siniz. Konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyor olacağım ❤️

4 yorum