❤️ Dost3K
Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Doğası gereği titiz olan kediler tuvalet ihtiyacını giderdikten sonra üzerini kapatma eğilimindedirler. Kediler, bilindiği üzere aşırı inatçıdırlar. Bu nedenle belirli bir konuda eğitilmeleri oldukça zordur. Ancak titiz olduklarından ve söz konusu tuvalet eğitimi olduğundan tuvalet alışkanlığını edinmeleri daha kolay
olur.

Kedi sahiplenecek birey için kedinin sağlığı ve yaşanılan ortak alanın hijyeninin sağlanabilmesi adına kediye verilecek tuvalet eğitimi önemlidir. Kedi sahiplenecek birey, kediye sürekli bir tuvalet alışkanlığı edindirebilmek için kedinin rahat bir şekilde bulabileceği ve tuvalet ihtiyacını giderebileceği bir ortam sağlamalıdır.

Kedilerin tuvalet ihtiyaçları için piyasada özel olarak üretilen kedi tuvaletlerini veya diğer bir seçenek olarak geniş bir kap ve kap zemini için kullanabileceğiniz kedi kumlarını tercih edebilirsiniz. Burada dikkat etmemiz gereken konu kedi kumlarıdır. Kedi kumlarının da piyasada farklı seçenekleri bulunmaktadır. Kedinizin rahat edebileceği bir kedi kumu seçimi tuvalet eğitiminin sürekliliği için faydalıdır. Örneğin ağaç talaşından üretilen kedi kumunda rahat etmediği için kediniz, tuvalet ihtiyacını gidermek için diğer seçenekleri değerlendirebilir. Yine burada dikkat etmemiz gereken bir diğer konu da kedi kumu temizliğidir. Kedi kumunun hangi sıklıkta ve nasıl temizlendiği, kedinin sağlığı ve gereken hijyenin sağlanabilmesi adına bilinmesi gerekenlerdendir.

İlgili İçerik: Kedi Tuvaleti/Kumu Nasıl Temizlenir?
Kediye Tuvalet Eğitimi Nasıl Verilir?

Kediye tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Bir kedi sahiplendiniz, tuvalet eğitimi için gereken ortam ve koşulları sağladınız. Peki kedinize tuvalet eğitimini nasıl vereceksiniz. Kedilere tuvalet eğitimi eve geldikleri andan itibaren yavruyken verilmeye başlanır. Aslında yaptığımız sadece kediye tuvaletini nereye yapması gerektiğini göstermektir. Ancak bu da alışması gereken bir süreçtir.

Kedilerin, doğası gereği, koku alma ve yön bulma kabiliyetleri yüksektir. Kedinizin tuvaletin bulunduğu yere alışabilmesi için, besledikten ve su verdikten sonra kedinizi tuvaletine götürerek alışmasını sağlayabilirsiniz. Beslenme ve su ihtiyacını karşıladıktan sonra sürekli olarak kedinizi tuvaletine götürmeniz bir süre sonra kedinizin koku ve yön bulma kabiliyetiyle tuvaletini kendi kendine bulmasına yardımcı olacaktır.

Yavru kedilere verilecek tuvalet eğitimi de aynıdır. Ancak yavru kedilere tuvalet eğitimi verilirken daha dikkatli olunmalıdır. Henüz yavru olduklarından kazalar yaşanabilir ve tuvaletin bulunduğu alan pislenebilir. Kediler oldukça titiz olduklarından, yavru veya erişkin farketmeksizin, pis bir alanda tuvalet ihtiyaçlarını gidermeyi tercih etmezler. Bu nedenle de tuvaletin bulunduğu alanı temiz tutmalı ve eğitimine devam etmelisiniz.

Kedi kumu temizliği, kedinin tuvalet alışkanlığını edinmesi için dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Düzenli yapılan kedi kumu temizliğiyle, ve kedinin ihtiyacını giderebildiği uygun bir ortamda kediler, tuvalet alışkanlığını kolay edinirler.

Gözde Yalın

Kuşlar ve sürüngenlere olan ilgim sayesinde elde ettiğim bilgiyi doğru kaynaklarda yaptığım araştırmalar ile birleştirip sizlere sunuyorum. Merak ettiğiniz her şeyi yorum yazarak bana sorabilir, araştırıp yazmamı istediğiniz konuları belirtebilir siniz. Konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyor olacağım ❤️

3 yorum
  • Kediler çok sevimli hayvanlar. Temiz ve titiz olması da ayrı bir sevimlilik katıyor. Kediye tuvalet alışkanlığı kazandırmak önemli bir husus. Kedi kumu seçiminin bir kediye tuvalet alışkanlığı kazandırma da önemli olduğunu öğrenmiş olduk. Verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkürler.

  • Her canlıda olduğu gibi tabiki kedilerinde tuvalet ihtiyaçları vardır. Bu sebeple onların eğitimi önemlidir. Bu güzel makaleyi hazırlayıp insanlara eğitimin nasıl yapılacağınızı anlattığınız için ayrıca teşekkür ederim.

  • İçgüdüsel olarak kediler tuvaletlerini yapınca kapatmak isterler konudada belirtildiği gib doğru ortam yani kum yada toprak ortamı olunca kendiliğinden bu alışkanlığını yerine getirir.