❤️ Dost3K
Kemirgen Talaşı

Kemirgen Talaşı Ne İçin Kullanılmaktadır ?

Evcil hayvan bakımı, sahiplenilecek hayvan türüne göre değişmektedir. Örneğin kedilerin tuvalet ihtiyacını karşılaması için kedi kumu kullanılırken; kemirgen kafeslerinin zemini için kullanılan altlık kemirgen talaşıdır.

Tavşan, hamster ve genellikle hamster ile karıştırılan guinea pig (birçok renkte ve şekilde tüyleri olan evcil kemirgen) türü gibi küçük evcil hayvanların kafes zemini için kullanılan altlıklara kemirgen talaşı denir.

Oldukça hareketli ve sosyal olan küçük kemirgen arkadaşlarımızın bakımına, diğer evcil hayvanlara göre daha fazla dikkat edilmesi gerekmektedir. Çünkü doğası gereği kemirgenlerin patileri, kedi ve köpeklerin patileri gibi dayanıklı olmadığından, kafes zemininde kullanılacak altlığın seçimi, evcil hayvanınızın patilerine zarar vermeyecek yumuşaklıkta ve gereken konforu sağlayacak türden olmalıdır.

Kemirgen Talaşı Seçimi Nasıl Yapılır?

Kemirgen Talaşı Ne İçin Kullanılmaktadır ?

Kemirgen talaşı evcil küçük kemirgenlerin kafes zemini için kullanılan altlık veya bir çeşit yatak malzemesi olarak düşünülebilir. Kafes zemininde kullanılacak bu yatak malzemesinin hijyeni sağlayabilmesi ve yumuşak olması gerekmektedir. Ancak kemirgenin türüne göre de malzemenin seçimi değişecektir. Örneğin cüce hamsterların oldukça hareketli olması, kullanılan malzemenin (özellikle talaş) altına girmek istemesine neden olacaktır. Besleyeceğiniz kemirgenin boyutu ve türü de kemirgen talaşı seçiminizde etkili olacaktır.

Kemirgen talaşı sıkıştırılmış ve paketlenmiş olarak satıldığından kullanımı kolaydır. Günümüzde güzel kokular yayması nedeniyle limon ve çilek kokulu kemirgen talaşlarının kullanımı popülerdir. Ancak kemirgen talaşı seçiminde dikkat edilmesi gereken en temel etken tozsuz ve idrar emici olmasıdır.

Kemirgen Talaşı Seçiminin Önemi

Kemirgen Talaşı Ne İçin Kullanılmaktadır ?

Kafes ve kemirgen talaşı seçimi, besleyeceğiniz kemirgene göre yapılmalıdır. Doğası gereği tavşanlar ve hamsterlerın patileri kedi ve köpeklerin patileri kadar dayanıklı değildir. Bu nedenle seçilen kamirgen talaşının evcil hayvanınızın patilerine zarar vermemesi için uygun yumuşaklıkta ve hijyenik olması gerekmekte. Öte yandan seçilen kemirgen talaşının hijyenik koşulları sağlaması, dışkı ve idrar nedeniyle bakteri üremesini kontrol altına almanızı kolaylaştıracaktır. Kemirgeniniz için uygun bulduğunuz kemirgen talaşında hijyen ve konfor dikkat etmeniz gereken konuların başındadır.

Kemirgeniniz için uygun bulduğunuz alanın, sosyalleşebilmeleri (sahibiyle veya varsa kafes arkadaşı ile oyunlar oynamaları) için geniş, hijyenik ve konforlu olması gerekmektedir. Örneğin, genellikle bakımı zor olan kemirgenlerden biri olan tavşanların, sosyalleşemedikleri ve yeterli konforun bulamadıkları bir ortamda psikolojik rahatsızlıklar yaşadıkları biliniyor. Bu nedenle kemirgen talaşı ve kafes seçimine dikkat edilmeli ve kemirgeninizin psikoljik durumuyla da ilgilenmelisiniz. Çünkü bu hayvanlar, doğası gereği oldukça hassas canlılardır.

Gözde Yalın

Kuşlar ve sürüngenlere olan ilgim sayesinde elde ettiğim bilgiyi doğru kaynaklarda yaptığım araştırmalar ile birleştirip sizlere sunuyorum. Merak ettiğiniz her şeyi yorum yazarak bana sorabilir, araştırıp yazmamı istediğiniz konuları belirtebilir siniz. Konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyor olacağım ❤️

Yorumunu Ekle