❤️ Dost3K
Köpekler Kedi Maması Yer mi?
Köpekler Kedi Maması Yer mi?

Köpekler Kedi Maması Yer mi?

Köpekler kedi maması yiyebilir mi sorusuna yanıt arıyorsanız, bu yazı tam size göre! Yazımızda, köpeklerin kedi maması yiyip yiyemediğine dair bilgi verdik.

Kedi ve köpek gibi hayvanlara sahip olan pek çok insan, bazı konularda başkalarının yardımına ihtiyaç duyar. Çünkü kedi ve köpek gibi hayvanların bakımı çok dikkat edilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Ayrıca bu hayvanların bakımında önemsenmesi gereken bazı hususlar da bulunuyor. Bu hususlara dikkat edildiği takdirde bakım çok daha kolay bir hale geliyor. Önemsenmesi gereken noktalardan bir tanesi, köpeklerin kedi maması yiyip yiyemediğine dair. Pek çok insanın cevabını merak ettiği soru ile ilgili hazırladığımız bu yazı, konunun detaylanmasını sağlayacak. Yazımızda köpeklerin kedi maması yiyip yiyememesi konusunda sizlere bazı bilgiler vereceğiz ve bu konudaki önerileri sizlerle paylaşacağız. Peki köpekler kedi maması yer mi?

Köpekler, çoğunlukla kedilerin mama kaplarına başlarını sokar; bu durum pek çok insan tarafından biliniyor. Bazı köpek sahipleri de köpeklerine kedi maması verdiklerini ifade ediyor. Tabi konuda farklı görüşleri savunanlar da mevcut. Şimdi bu görüşleri sizlere aktaracak ve konu ile ilgili bilgileri sizlere sunacağız.

Kedi Mamasının Köpekler için İyi Bir Alternatif Olmadığı Görüşü

Bu konudaki görüşlerden ilki, kedi mamasının kedi için iyi bir alternatif olmadığını belirtiyor. Bu görüşe göre bir köpek, kedi maması yiyerek yaşantısını sürdürebilir fakat bu, pek de sağlıklı değil. Çünkü kedi mamasında yer alan kalori yoğunluğu, yüksek protein seviyesi ve yağ yüzdesi köpeklerin sindirim sistemine uygun görünmüyor. Kedi maması tüketen köpeklerin obeziteye yatkın olduğu, bu görüşün savunduğu fikirlerden bir tanesi. Ayrıca kedi maması yiyen köpeklerin sindirim sorunu yaşaması da oldukça muhtemel. Bu köpeklerin yaşayacağı sağlık sorunlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kusma
  • İshal
  • Pankreatit
  • Sindirim sorunu

Kedi maması ile beslenen köpekler, uzun vadede bu sorunlarla baş başa kalabilir. Tek seferde ve az miktarda kedi maması yemenin, köpek için bir sakıncası olmadığını belirten bu görüş, yine de köpeklerin kendi mamalarını tüketmesi gerektiğini belirtiyor. Köpekler için özel olarak üretilmiş mamalar, köpeklerin sağlıklarını olumlu anlamda etkileyecek ve onların sağlık problemi yaşamasına neden olmayacaktır.

Kedi Maması Köpekler İçin Zararlı mı?
Kedi Maması Köpekler İçin Zararlı mı?

Bazı Şartların Sağlanması Halinde Köpeklere Kedi Maması Verilebileceğini Savunan Görüş

Köpeklerin kedi maması yiyip yiyemediğine dair ilk görüşün olumsuz olduğunu ifade etmiştik. Bu görüşe göre köpeklere kedi mamasının verilmesinin bir köpeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği düşünülmekte. Bu konudaki ikinci bir görüş de bazı şartların sağlanması halinde köpeklerin kedi maması yiyebileceğine dair. Peki hangi şartlar altında bir köpek, kedi maması yiyebilir?

Bu şartlardan ilki, köpeğinizin fazla kilo almamasıdır. Bu konudan emin olmanız gerekiyor. Şartlardan diğeri ise fazla proteinin köpeğinizin sağlığına herhangi bir zarar vermiyor olmasıdır. Bu iki husus, oldukça önemlidir. Çünkü kedi mamasında oldukça fazla kalori bulunuyor. Bu kadar fazla kalori, köpeklerin sağlığına zarar verebilmekte. Eğer köpeğiniz fazla kilo almıyor ve fazla kalori köpeğinizin sağlığında herhangi bir olumsuzluğa neden olmuyorsa, köpeğinizin kedi maması yemesinde herhangi bir sakınca bulunmuyor. Yavru köpekler, bu hususun dışında tutulmalı. Çünkü yavru köpeklerin gelişimlerini tamamlaması adına daha özel bir sindirime tabi tutulması gerekiyor.

Köpeklere Kedi Maması Verilir mi?
Köpeklere Kedi Maması Verilir mi?

Köpek ve Kedi Mamaları Arasındaki Farklar Nelerdir?

Köpek ve kedi mamaları arasında çeşitli farklar bulunuyor. Bazı insanlar, bu farkları bilmiyor ve kedi ve köpek mamasının aynı şey olduğu yanılgısına düşüyor. Ancak durum tam anlamıyla böyle değil. Peki kedi ve köpek mamalarının arasındaki farklar neler?

Köpek ve kedi mamaları arasında çeşitli protein farkları bulunuyor. Kedilerin sağlıklı bir şekilde yaşamlarına devam edebilmeleri için mamalarının 3’te 1 oranında proteine sahip olması gerekiyor. Bu proteinin tamamı et şeklinde olmasa da olur. Proteinler, amino asit olarak adlandırılmakta olan 22 temel yapı taşından meydana geliyor. Hayvanlar, bu amino asitlerin bir kısmını kendileri üretebiliyor. Fakat üretilemeyen amino asitlerin mamalar ile alınması gerekiyor. Köpeklerin dışarıdan alması gereken amino asitlerin miktarı 11 iken kedilerinki 12 olarak biliniyor. Bir amino asit olan taurin, köpekler tarafından doğal bir şekilde üretilebiliyor. Fakat bu durum, kedilerde biraz daha farklı. Kediler, taurin adlı amino asitleri kendileri üretemez. Bu sebeple kedilerin bu amino asiti kedi mamasından alması oldukça önemli. Eğer bu amino asiti temin edemezse kediler, çeşitli sağlık sorunları yaşayabiliyor.

Ayrıca kedi ve köpeklerin vitamin ihtiyaçları da birbirinden farklı. Köpekler, vücutlarında yer alan betakaroteni kolay bir şekilde A vitaminde dönüştürebilmekte. Fakat kediler bunu yapamıyor. Bu sebeple kedilerin A vitaminini kedi maması üzerinden mutlaka alması gerekiyor. Ciğer, A vitaminine sahip önemli bir gıda olarak yerini almaktadır. Sonuçta bilmemiz gereken, kedi ve köpek mamasının çeşitli yönler itibari ile birbirinden farklı olduğudur.

Köpekler kedi maması yer mi? sorusu için sizlerin de bir katkısı olursa eğer, katkılarınızı yorumlarda belirtebilir ve alternatif çözümler için bizleri ve okurlarımızı bilgilendirebilirsiniz. Sizlerin yorumları bizler için oldukça değerlidir. Uyguladığınız alternatif çözümleri bizlerle paylaşıp daha çok insanın bu konuda bilgilenmesini sağlayabilirsiniz.

Gözde Yalın

Kuşlar ve sürüngenlere olan ilgim sayesinde elde ettiğim bilgiyi doğru kaynaklarda yaptığım araştırmalar ile birleştirip sizlere sunuyorum. Merak ettiğiniz her şeyi yorum yazarak bana sorabilir, araştırıp yazmamı istediğiniz konuları belirtebilir siniz. Konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyor olacağım ❤️

Yorumunu Ekle