❤️ Dost3K
Neşesiz Pug

Köpekler Neden Ağlar?

Hayvanların anatomileri birbirlerinden ve insanlardan farklı olsa da, iç dünyalarında yaşadıkları kızgınlık, öfke, mutluluk, korku, sevinç ve üzüntü gibi duyguları ifade edebilirler. Son 30 yılda hayvanların iç dünyası üzerine yapılan araştırmalar, mama üreticilerine fikir sağlamak gibi ticari ve faydacı amaçlar güdülerek yapılmış ancak hayvanların da duygularını ifade edebildikleri bilgisini destekler niteliktedir. Hayvanların duyguları üzerine yapılan araştırmalarda mutluluk benzeri duygulara pozitif duygular endişe ve korku gibi duygulara ise negatif duygular adı verilmiştir.

Duygularımızı ifade edebilmek için sadece konuşmak yeterli bir eylem değildir. Yaşadığımız olayın etkisine bağlı olarak bazen ağlayarak bazen de gülerek duygularımızı ifade ederiz. Söz konusu hayvanlar olunca, insani duygular ve davranışlar ile kıyaslamalar yapıldığında yanılgıya düşmemiz mümkündür. Onları anlamak ve yardımcı olabilmek adına davranışlarının nedenini anlamamız ve araştırmamız gerekir. Peki köpekler hangi durumlarda ve neden ağlarlar?

Sahibinden veya çevresinden ilgi beklemesi

Köpeklerin kuyruk sallamaları, havlamaları gibi ağlamaları da bir çeşit iletişim yöntemidir. Yeterince ilgi görmeyen bir köpeğin ilgi çekmek için ağlaması mümkündür. Evcil bir köpeğiniz varsa ve yeterince ilgilendiğinizi düşünüyorsanız, köpeğinizin ağlama nedenini daha detaylı incelemelisiniz. Örneğin köpeklerin kuyruk sallama nedeni sorulduğunda genellikle verilen yanıt, endişe duygusunu yaşadıklarıdır. Ancak köpekler diğer köpekler ve hayvanlar ile iletişim kurmak için de kuyruk sallarlar. Havyanların davranışlarının nedenlerini bilmek, onlarla doğru bir iletişim kurabilmemize yardımcı olacaktır.

İlgili İçerik: Köpekler Neden Kuyruk Sallar?
Köpekler Neden Ağlar?

Korku veya endişe içinde olmaları

Sahiplerine bağlılıkları ile bilinen ve ‘dost’ sıfatıyla hayatımızın bir parçası olan köpekler, sahiplerinden veya genelde yavrularda görülen annelerinden ayrılma durumlarında korku-endişe hissederler ve içinde bulundukları bu duruma ağlayarak tepki verirler.

Sağlık problemleri nedeniyle acı içinde olmak

Sağlık problemi yaşayan köpekler de ağlayarak acılarını ifade ederler. Bu nedenle de köpeğinizin ağlamasına sebep olacak herhangi bir sosyal veya psikolojik bir durum yoksa bir veterinere görünmesi tavsiye edilir.

Beslenme ihtiyacı

Doğal ortamlarında beslenme ve barınma gibi temel ihtiyaçları için çabalayan köpeklerin, evcilleştirildiklerinde bu ihtiyaçlarını sahiplerinin gidermesi gerekir. Evcil köpek sahiplerinin düzenli bir beslenme olanağı sağlamadığı durumlarda köpekler, acıktıklarını ifade edebilmek için ağlarlar.

Köpekler Neden Ağlar?

Negatif duyguların köpeklerde ağlamaya neden olduğu söylenebilir. Ancak bu davranışı tamamen negatif duygulara bağlamak da bizleri yanılgıya düşürebileceğinden köpeklerin bulunduğu konum ve durum büyük önem taşır. Genel olarak, hayvanların davranışlarını kendi davranışlarımız ile kıyaslayarak onların davranışlarıyla ilgili fikir sahibi oluruz. Ancak insanlarda yaşanan olayın türüne ve önemine bağlı olarak hissedilen duygu aynı olsa da, bireyin ruhsal yapısına bağlı olarak vereceği tepki değişebilmektedir. Örneğin ağlamanın insancıl boyutu irdelendiğinde bir çocuğun ilk adımları annelerinde mutluluk gözyaşlarını akıtabiliyorken, bu da bize ağlamanın sadece negatif duygularla bağdaştırılmasının yanıltıcı olabileceğini düşündürmektedir. Bu nedenle ağlayan bir köpeğe yardımcı olmak istiyorsanız, yaşam kalitesini ve çevresel koşullarını göz önünde bulundurmanız yardımcı olacaktır.

Gözde Yalın

Kuşlar ve sürüngenlere olan ilgim sayesinde elde ettiğim bilgiyi doğru kaynaklarda yaptığım araştırmalar ile birleştirip sizlere sunuyorum. Merak ettiğiniz her şeyi yorum yazarak bana sorabilir, araştırıp yazmamı istediğiniz konuları belirtebilir siniz. Konu hakkındaki yorumlarınızı bekliyor olacağım ❤️

7 yorum
  • Köpeklerin gözlerinden yaş aktığını bazen görürdüm ama ağlama olarak değilde sanki göz sulanması olarak zannederdim. Şimdi anladım ki bir sürü sebebi varmış.

  • Ben hayvanları seven bir insanımdır yanı benim yanımda bir kopek olsaydı tıp ki bir insan gibi önem verirdim.

  • Üzgün olduklarında insanlar gibi çığlık atmaz ya da sıcak ve tuzlu gözyaşları akıtmaz ve hıçkırarak ağlamazlar. Oyun oynamak istediklerini size anlatmak için mırıldana bilirler. … Bir köpeğin mırıldanarak ya da inleyerek sahibine sözünü geçireceğini anlaması aslında pekte uzun bir zaman almaz.

  • Köpekler bazen insanın en yakın dostu olabiliyor, onlar için faydalı bir yazı olmuş ellerinize sağlık.

  • Köpeklerinde duygularını var olduğunu unutuyoruz. Unutmamamız için sürekli böyle konulara değinmek gerekir.

  • Bu güzel bilgiler için teşekkür ederim. Gerçekten duygusal hayvanlar terk edilmek en büyük korkuları. Hediye olarak evcil hayvan alınmasına karşıyım.

    • Evet, hiç bir hayvan terk edilmeyi hak etmiyor ancak bir çok hayvan sahibi tarafından terk ediliyor. Bunun başlıca sebebi ise ailelerin çocuklarına hediye olarak evcil hayvan alması var, ne yazık ki bu hayvanlar biraz büyüyünce ya da heves geçince sokağa terk ediliyor. Hele yazlıkçıların bol olduğu beldelerde, yaz başı alınan hayvanlar yazın bitmesi ile kendilerini kapı önünde buluyor.