❤️ Dost3K
Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Köpekler insanların hayatına renk katan, sevimli, dost canlısı ve sadık bir arkadaşınız olmakla birlikte iyi bir dert ortağıdır. Peki, biz bu sevimli dostlarımızla doğru iletişim kurabiliyor muyuz?

Köpeklerin kuyruğunu sallaması, genellikle onların mutlu olduğu anlamına geliyor. Ancak kuyruk sallamanın, sadece onların mutlu olduğu anlamına geldiği düşünülmemelidir. Kuyrukları adeta onların dilidir, zira bu yargı onların tarafından bakıldığında çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Örneğin bir köpeğin kuyruğunu sallaması başka bir canlı ile iletişim halinde olduğunu gösteriyor olabilir. Bazen mutluluğun aksi duygular içerebilir, saldırmaya hazırlanan bir köpeğin de böyle bir davranışı olabilir ama bazen de sadece yüzerken yönünü belirlemesine yardımcı etkendir.

Köpeklerin bebeklik dönemleri, kuyruklarını kullanabildikleri dönemler değildir. Genellikle, ilk bir ay sonunda kullanmaya başladıkları gözlemlenir. İkinci ayda ise artık aktif kuyruk kullanımı başlar. Örneğin yavru köpeklerin anne memesinde beslenirken, annenin uzaklaşmaması için kuyruklarını salladıkları gözlemlenmiştir.

İlgili İçerik: Köpekler Neden Ağlar?

1. Sevinç ve Heyecan

Doğal şartlarda neredeyse her canlının mutluluğunu ifade şekli vardır. Örneğin insanlarda sevinç ve heyecan; gülümsemelerini ve mutlu bir ruh haline bürünmelerini sağlarken, bu durum köpeklerde de neredeyse aynıdır. Duygusal canlılar olan köpekler, mutlu olduklarında ve kendilerini güvende hissettiklerinde hızlı kuyruk sallamaya başlarlar. Ancak kuyruk sallayan her köpeğin mutlu olduğu yanılgısına düşmemeliyiz. Kuyruğunu hızlı sallayan ve davranışlarının da bu doğrultuda iyimser olduğu anlaşılabilen köpeklerde bu sonuca varılabilir.

2. Kararsızlık ve Çelişki

Köpeklerde kuyruk sallamanın nedeni birçok faktöre göre değişkenlik gösterir. Kuyruğunu sallayan bir köpeğin, ruh hali ve bulunduğu ortama göre davranışlarına anlam yüklenmelidir. Çünkü köpekler kararsızlık ve çelişki hissettiği durumlarda da kuyruk sallarlar.

3. Selamlaşma

İnsanlar selamlaşırken el sıkma ve tokuşturma tarzında davranışlar sergiler. Peki hayvanlar selamlaşır mı? Evet, insanlar gibi hayvanların da kendi aralarında selamlaşmaları vardır. Köpeklerde selamlaşma, kendi aralarında veya başka hayvanlarla karşılaştıklarında kuyruk sallayarak yapılan bir eylemdir.

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Köpeklerin Kuyruk Sallama Şekilleri ve Anlamları

Köpeklerin insanlarla iletişimi konusunda bazen zorluklar yaşandığı bilinmekte. Bu zorlukları aşabilmek ve köpeklerimizi daha iyi anlayabilmek adına, davranışlarını ve nedenlerini bilmemiz kolaylık sağlayacaktır. Örneğin kuyruğun sertliği, sallanan kuyruğun yüksekliği ve hızı gibi etkenlerden köpeğinizin durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

1. Köpeklerde Kuyruk Sertliğinin Anlamı

Köpeklerde rahat, hızlı ve akıcı bir kuyruk sallama iyi bir ruh halinde olduğunu gösterir. Ancak, hissedilebilir bir gerginlik ve sert bir kuyruk sallayışı köpeğin ruh halinin iyi durumda olmadığının göstergesidir.

2. Köpeklerde Kuyruk Yüksekliğinin Anlamı

Köpeklerde havaya doğru uzanıp sallanan bir kuyruk iyi hal, aktiflik ve heyecanlı olduğunu gösterir. Kuyruğun daha da havada olması özgüven artışının göstergesidir. Kuyruğunu indiren ve başını yere eğen köpeklerin utanç-üzüntü içinde olduğu, bulunduğu bu durum nedeniyle çekingen davranışlar sergilediği gözlemlenmiştir.

3. Köpeklerde Kuyruk Sallama Hızının Anlamı

Davranış biçimlerine göre ruhsal ve psikolojik durumlarını gözle görülür bir şekilde sergileyen köpekler, kuyruklarını hızlı bir şekilde sallıyorsa mutludur ve kendini güvende hisseder. Ancak kuyruk sallama hızı düşen bir köpeğin tedirginliği git gide artar ve agresifleşir, bu da etrafında tehdit olarak gördüğü bir şeyin bulunduğu anlamını taşır. Bulunduğunuz ortamdan köpeğinizin tehdit olarak gördüğü nesneyi veya kişiyi uzaklaştırmanız, sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

Köpekler Neden Kuyruk Sallar?

Köpeklerin sadece kuyruk sallaması ile ruhsal ve fiziksel durumu hakkında tam bir bilgi edinemeyiz ancak şu da bilinmelidir ki ufak bir çelişki bile hayvanın kuyruk sallamasına sebebiyet verebilir. Kuyruk sallama davranışı evrensel bir olgudur ve her köpeğin davranışının farklı bir anlamı olabileceği gibi psikolojik durumuna bağlı olarak da bu davranışları sergilediği söylenebilir. Ancak belirli tür içi davranışlarda genelden özele doğru daha keskin hareketler görülür. Örneğin yavrularına zarar verileceği kaygısını taşıyan bir köpeğin içgüdüsel olarak saldırgan tavırlar sergilemesi mümkündür. Neredeyse tüm hayvanlarda içgüdüsel olan bu yavrusunu koruma duygusu köpeklerde de genel bir davranıştır.

Davranış biçimleri, hayvanlarda ruhsal ve psikolojik durumu anlama ve değerlendirmede bizlere yardımcı olmaktadır. Köpeğinizi daha iyi anlamak istediniz ve “Köpekler neden kuyruk sallar?” gibi bir davranış sorusuna yanıt bulmaya çalıştınız. Umuyoruz ki bu makale, evcil hayvanınızı daha iyi anlamanıza ve daha dostane bir ilişki kurmanıza yardımcı olacaktır.

Murat Dinç
1 yorum
  • Köpekler kadar sadık bir hayvan yoktur, sevdiğinizi nasıl güldüğünü görünce mutlu oluyorsanız köpeklerinde kuyruk salladığını görünce bende mutlu oluyorum 🙂