Dost3K
Su İçen Köpek

Köpekler Soğuk Su İçebilir Mi?

Hayvanların beslenme ve bakımıyla ilgili merak ettiğimiz her şeyi onların doğasından, doğal yaşamlarından öğrenebiliriz. Doğal şartlarda her hayvanın kendine özgü yaşam şekli vardır.

Doğal şartlarda köpeklerin soğuk su içmeleri mümkün değildir. Sıcak yaz aylarında serinlemeleri ve rahatlamaları için köpeklere soğuk su verilir. Ancak köpeklerde soğuk su içmek kusmalarına, mide üşütmesine ve bademciklerinin şişmesiyle halsizlik ve huzursuzluk hissetmelerine neden olabilir, bu sebeple hava sıcaklığı gerçekten artmadıkça köpeklere soğuk su içirmek uygun değildir. Köpekler için uygun olan su sıcaklığı oda sıcaklığı yani 25 derecedir. Bu nedenle yaz aylarında verilen suyun sıcaklığına dikkat edilmelidir. Köpekler sadık hayvanlar olmaları nedeniyle verdiğiniz suyu soğuk da olsa içecektir. Bundan dolayı, özellikle insanlar köpeklere su verirken suyun soğuk olmamasına dikkat etmelidir.

Evcil köpeklerin soğuk su içmesi halinde yaşayacağı mide üşütmesi sahibi tarafından farkedilmediği takdirde, ilerleyen zamanlarda daha büyük sağlık problemlerine neden olabilir. Evcil hayvanlar, sahipleri tarafından ilgi gösterilip tedavi edilebilir ancak bu durum sokak köpekleri için geçerli olmayabilir. Bu da yaz aylarında sokak köpeklerine serinlemeleri için verilen suların sıcaklığına dikkat edilmesi ve verilen suyun oda sıcaklığında olması için ayrı nedendir.

Köpekler Soğuk Su İçebilir Mi? 1

Kış aylarında köpeğinizin kar yemesine engel olun!

Kış aylarında gezdirmek için yürüyüşe çıkardığınız köpeğinizin size farkettirmeden kar yemesi sonucu soğuk karın midede erimesi de mide üşütmesine neden olacaktır. Dolayısıyla kış aylarında da köpeklerin düzenli gözlem altında tutularak soğuk veya sıcak su içmeleri, ayrıca kar yemeleri engellenmelidir. Doğal şartlarda köpekler sıcak veya soğuk su içmezler.

Köpeklerde soğuk algınlığının nedenlerinden birinin de soğuk su verilmesi olduğunu biliyor muydunuz? Soğuk algınlığı köpeklerde; halsizlik, hapşırma, öksürme ve yutkunmada zorluk çekme gibi sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

Köpekler Soğuk Su İçebilir Mi? 2

Evcil hayvanların bile her dakika kontrol altında tutulması mümkün olmuyor. Köpeğiniz, soğuk su içmeye bağlı olarak mide üşütmesi yaşayabilir ancak mide üşütmesi gibi hastalıkların köpeğinizde iştahsızlığa neden olacağını unutmamalısınız. Bu durumda yapılabilecek bazı pratik çözümler;

 • Köpeğinizin suyunu oda sıcaklığında vermek,
 • İçerisine ıhlamur ile limon ilave etmek,
 • Köpeğinizin soğuk yerlerde uzanmasına engel olmak,
 • Battaniye yardımı ile köpeği sıcak tutmak

olarak sıralanabilir.

Bu gibi hızlı müdahaleler dışında, veteriner hekimlere danışmak ve gerekiyorsa tedavi ettirmek köpeğinizin sağlığı için en iyi çözüm olacaktır.

Bu içeriği beğendin mi?
Hayır
Evet

4 yorum

 • Bu hep sorulan bir sorudur aslında. Yazınızda açıklık getirdiğiniz ve insanları bilinçlendirdiğiniz için teşekkürler 🙂

 • Yaklaşık 40 günlükken aldığım ve şu an 12 yaşında olan bir Sibirya Kurdum var… Özellikle soğuk su içirdiğim hiç olmadı tabii ki ama kış aylarında, kar yağdığında o karları koklamasına, bazı durumlarda yemesine hiç engel olamadım… Birkaç sefer yemesinden herhangi bir zarar gelmez zaten sanırım…

  Bilgilendirici bir yazı yazmışsınız. Teşekkür ederim.

  • Sibirya kurdu doğası gereği soğuk iklimde yaşayan bir ırktır. Tüylerinin sık olmasından dolayı soğuğa karşı dayanıklı olduğu gibi bağışıklık sistemi de soğuğa karşı dayanıklıdır. Bu nedenle Sibirya kurtları diğer köpek ırklarına nazaran soğuk su içiminden daha az etkilenirler. Doğrudan Sibirya’da yaşayanlar için ise bu durum gayet normaldir ancak Türkiye’nin hava şartlarına alışan bir Sibirya kurdunun soğuk suya aynı oranda bağışıklık göstermesi beklenemez. Su üzerinden cevap verdim ancak kar için de aynı durum geçerli, su bulamadıklarında kar yemeleri genlerinde olduğu için çok severler, yine de Türkiye’de yaşadıkları için pek doğru değil.

 • Kopekler insanlardan sadıktır ve soğuk su değilde ilik su içebilir, sahibi nasıl bakarsa baksın köpekte öyle sadik olur bu yorumu niye yazdım bende bilmiyorum neyse by