Dost3K
Kedi ve Kuru Mama

Kuru mama zararlı mı?

Kuru mama, evcil hayvanlara beslenmeleri için verilen ve içeriğinde sağlıklı beslenme için gereken maddelerin bulunduğu mama türüdür. Daha çok kedi ve köpeklere verilen kuru mama, bazı veterinerler tarafından tavsiye edilirken, diğerleri doğal beslenmenin önemini vurgulamaktadır.

Kuru mamalar günümüzde protein kaynağı olarak görülmekte. Ancak içeriğinde protein dışında bulunan maddelerin de kontrol edilmesi gerekmektedir. Bazı maddeler hayvanlarda alerjiye ve sindirim sistem hastalıklarına sebep olduğundan, beslenmeleri için kullanılan kuru mamaları hayvanlara vererek sağlıklarının bozulmasına sebep olabilirsiniz.

Kuru mama zararlı mı? 1

Kuru Mama İçin Kullanılan Besinler Nelerdir ?

Kuru mamaların genel olarak içeriğinde soya, selenyum, bira mayası, biberiye, methionine, şeker pancarı küspesi gibi maddeler bulunur. Soya, zengin protein içeriği nedeniyle faydalıdır. Ancak yapılan araştırmalar sonucu, köpeklerde soyanın alerjiye sebep olabildiği bilinmektedir. Köpeklerde yaygın olarak soya, buğday ve sığır eti gibi ürünlere karşı hassasiyet olduğu gözlemlenmiştir. Genellikle çevresel etkilerden kaynaklanan cilt hastalıklarında (egzama ve sedef hastalığı gibi), beslenmenin de bir etken olduğu bazı veterinerlece belirtilmektedir.

Uzun süre bozulmadan kalabilmeleri için koruyucu ve renklendiriciler içeren suni mamalar, bu kimyasallar nedeniyle alerjik etkiye neden olabilmektedir. Bu durum, mamalar ve etkileri üzerinde yapılan araştırmalar da yerini almıştır. Şeker pancarı küspesi ise şeker pancarından elde edilen bir yan üründür. Mamalarda tercih edilmesinin nedeni ekonomik ve lif kaynağı olmasıdır.

Bazı mamalarda, düşük kalitede olması nedeniyle şeker pancarı küspesi yerine lif kaynağı olarak yulaf kullanılır.

Hem insan hem de hayvan sağlığı için mineraller oldukça önemlidir. Genel olarak köpek mamalarında selenyum minerali, tüylerinin koruması ve güçlendirmesi amacıyla kullanılır.

Methionine ise vücutta sentezlenemeyen, dışarıdan alınması gereken proteinlerin sentezi sonucu oluşan bir aminoasittir. Faydalı bir aminoasit olan Methionin, vücut dengesinin sağlanmasında yardımcı olacağından, içeriğinde Methionin bulunan mamalar tavsiye edilmektedir. Kuru mamalarda eser miktarda kullanılan biberiyenin koruyucu ve antioksidan özelliği bulunur ve herhangi bir zararı yoktur. Diğer bir mama maddesi olan bira mayasının, bağışıklık sistemine faydası olduğu bilinmekte ancak bazen köpeklerde alerjik reaksiyonlara da neden olduğu görüldüğünden şüpheci yaklaşım devam etmektedir.

Kuru mama zararlı mı? 2

Kuru Mama Kullanımında Dikkat edilmesi Gerekenler

Hayvanlarda tüy ve deri sağlığı, sindirim sistemi ve bağışıklık sistemi önemli konular olduğundan dikkat edilmesi gerekmektedir. Besleme için kullanılan mamanın içeriğine dikkat edilmesi ve doğal besin takviyesi yapılması önerilmektedir. Kedilerin böbrekleri hassas olduğundan, kuru mama seçerken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de pH dengesidir. Kedinizin idrarındaki pH dengesini sağlayabilmek adına, pH dengesi sağlanmış mamaların tercihi daha sağlıklı olacaktır. Ek olarak, kuru mama verilen kedilerin bolca su tüketmesi gerekmektedir. Mama ile beraber tüketilen su kediniz de mesane taşı oluşumunu engelleyecektir.

Genel olarak, kedi ve köpekler için kullanılan kuru mamaların içeriğine dikkat edildiği sürece kuru mamalarda kanıtlanmış bir yan etki bulunmadığından kullanılmasında sakınca yoktur. Ancak bilinen bazı maddelerin hayvanlar üzerinde alerjik etki oluşturması nedeniyle, mama seçiminde dikkat edilmesi gereken doğal ve besleyici olmasıdır. Piyasada birçok kuru mama markası, farklı türlerde ürünler satışa sunarlar. Ancak mama seçiminizi bilinçli ve dikkatli yapmalısınız; kaliteli mama kullanmanız, evcil hayvanınızın sağlığı vücut dengesi için ona yapabileceğiniz en büyük iyilik olacaktır. Kuru mamaya ek olarak tavsiye edilen doğal besinler ve su kullanımı dışında, evcil hayvanınızın idrar ve dışkı takibini yaparak kuru mamanın etkisini gözlemleyebilir, gereken durumlarda mama değişikliğini gündeme alabilirsiniz. Ayrıca birçok veteriner hekim kuru mama karşıtlarına karşı çıkarak, kuru mamanın evcil hayvanlara gereken besin takviyesini sağladığını düşünüyor ve tavsiye ediyorlar.

Bu içeriği beğendin mi?
Hayır
Evet

2 yorum